Watch the entire action in the replay of the live stream.
Congratulation to Connor Baxter and April Zilg for booking the world title in SUP Sprint. We have prepared all the results for your guys below.
Men Open
- Connor BAXTER – USA – 44.34
- Noic GARIOUD – FRA – 46.33
- Claudio NIKA – ITA – 47.58
- Rai TAGUCHI – JPN – 47.95
- Manuel HOYUELA – ESP – 48.18
- Clement COLMAS – FRA – 48.23
- Samuel PESKA – CZE – 50.02
- Christian ANDERSEN – DEN – 50.06
- Blue EWER – GBR – 52.71
Junior Men
- Cameron TRIPNEY – RSA – 50.25
- Sota IWAI JPN – 51.98 1.72
- Vaic GARIOUD – FRA – 52.91
- Augusto GARCIA – ESP – 53.56
- Sergio CANTORAL – ESP – 55.42
- Vojtech SEIDENGLANZ – CZE – 55.94
- Simon ACKERMANN – FRA – 57.21
- Unax ETXEBERRIA – ESP – 01:00.8
Master Men 40+
- Artem AVRAMENKO – UKR – 51.73
- Tommy BUDAY – CAN – 52.26
- Olivier DARRIEUMERLOU – FRA – 53.03
- Miquel ROIGE – ESP – 53.14
- Viktor ZOLLNER – HUN – 55.71
- Reza NASIRI – ITA – 59.81
- Tomas LELOVITS – SVK – DSQ
- Tomas VARNAS – LTU – 55.19 – DSQ
Master Men 50+
- Peter WEIDERT – GER 50.1
- Daniel PARRES – ESP 52.84
- Vladislav ROJNOV – MDA 53.66
- Bertrand BAECHLER – FRA 56.65
- Carsten KURMIS – GER – 57.89
- Holger HASSENPFLUG – AUT – 58.65
- Andreas KAMMERER – GER 59
- Johan SKARSKOG – SWE – 59.69
- Peter MUELHAUSER – SUI – 01:25.8
Ladies Open
- April ZILG – USA – 56.49
- Melanie LAFENETRE – FRA – 56.93
- Amandine CHAZOT – FRA – 57.75
- Caroline KUNTZEL -DEN – 58.42
- Duna GORDILLO – ESP – 58.98
- Iona RIVET FRA 01:00.9
- Esperanza BARRERAS – ESP – 01:00.9
- Hannah KRAH – GER – 01:01.9
- –
Junior Girls
- Cecilia PAMPINELLA – ITA 59.52
- Skadi LANGBEIN – GER – 01:03.2
- Sonia CAIMARI – ESP – 01:04.9
- Marta APANASEWICZ – POL – 01:05.4
- Amelia MORAL – ESP – 01:08.0
- Kyriaki LOGOTHETI – GRE – 01:08.1
- Eftyhia ALEXANDRAKI – GRE – DNF
- Anna HYKOVA – CZE – DSQ
Master Women 40+
- Susanne LIER – GER – 01:03.4
- Takayo YOKOYAMA – JPN – 01:04.0
- Danielle HOLDSWORTH – CAN – 01:05.1
- Vera LINDMARK – SWE – 01:06.0
- Marie BUCHANAN – GBR – 01:06.7
- Stanislava PULKRABKOVA – CZE – 01:08.6
- Susanne EDER-MEYER – GER – 01:09.3
- Elisabet LLARGUES – ESP- DSQ
Master Women 50+
- Petra PYFFRADER – AUT – 01:04.5
- Emmanuelle MARCON – FRA – 01:05.7
- Diva HATAMI – ISR – 01:05.8
- Anna OCCHIOGROSSO – ITA – 01:06.8
- Sara ODDERA – ITA – 01:07.3
- Sarah PERKINS – GBR – 01:08.3
- Marion BEHRENS – GER – 01:09.1
- Elmari RENECLE – RSA – 01:09.6
- Penny TSAOUTOU – GRE – DSQ